Inleiding
Met het uitvoeren van ons begrotingsprogramma kunnen er risico's bestaan die mogelijk van invloed zijn op het behalen van onze ambities. Inzicht in deze risico’s is van belang, zodat we adequate maatregelen kunnen treffen. We streven ernaar dat het optreden van risico’s zo weinig mogelijk effect heeft op de uitvoering van het bestaande beleid en de te bereiken doelen. Dit doet Amersfoort door maatregelen te treffen ter voorkoming of beperking van risico’s, het bewustzijn van medewerkers en management vergroten dat risico's onderdeel zijn van het reguliere werk en risico’s bewust onderdeel te maken van bestuurlijke besluitvorming.
Deze paragraaf bestaat uit de weergave van de belangrijkste financiële risico’s van de gemeente. Deze financieel gewaardeerde risico’s (benodigde weerstandscapaciteit) worden vervolgens in relatie gebracht met de beschikbare weerstandscapaciteit. Het weerstandsvermogen (dat is de beschikbare weerstandscapaciteit gedeeld door de benodigde weerstandscapaciteit, ofwel de weerstandsratio) geeft inzicht in hoeverre de gemeente in staat is (of er voldoende financiële buffer is) om de financiële gevolgen van deze risico's op te vangen.
Beleidskader / algemene uitgangspunten
Ter voorbereiding op deze begroting is een actualisatie van de risico-inventarisatie uitgevoerd. Risico’s met financiële effecten worden meegenomen bij de bepaling van de benodigde weerstandscapaciteit.
Bewustwording van risico’s is een belangrijke stap in het beheersen van risico’s. Regelmatig staan we stil bij onze doelstellingen van beleid, programma of project. Ook denken we na over welke risico's het bereiken van deze doelstellingen in de weg staan. Pas als we onze risico's kennen, kunnen we ook gepaste maatregelen treffen. Hierdoor zijn we als organisatie beter in staat onze doelstellingen te realiseren.
De kengetallen voor netto schuldquote, solvabiliteitsratio, grondexploitatie, structurele exploitatieruimte en belastingcapaciteit en de beoordeling van de onderlinge verhouding tussen de kengetallen in relatie tot de financiële positie leest u terug in het onderdeel IJkpunten financiële positie .
Benodigde weerstandscapaciteit
Ons financiële risicoprofiel bepaalt onze benodigde weerstandscapaciteit. Dit is het bedrag dat nodig is om de financiële gevolgen van de risico’s op te vangen. Aangezien niet alle financiële risico’s tegelijkertijd en in maximale opvang optreden, maken we gebruik van een simulatie-methode om de hoogte van het benodigde weerstandsvermogen te bepalen.
Deze benodigde weerstandscapaciteit bedraagt, bij een zekerheidspercentage van 90%, € 61,5 miljoen. Dit betekent dat we met 90% zekerheid kunnen zeggen dat het totale risicobedrag tussen de € 0 en € 61,5 miljoen uitkomt. Dit bedrag hebben we nodig als tijdelijke overbrugging om onze risico’s financieel op te vangen. Wel dienen we, als de risico's zich voordoen, incidentele of structurele maatregelen te treffen om de gevolgen van de risico's op te vangen.
Tabel PW.01 tabel laat zien hoe de benodigde weerstandscapaciteit vanuit de verschillende programma’s is opgebouwd. In tabel PW.02 wordt de benodigde weerstandscapaciteit voor de grondexploitaties, welke onderdeel zijn van deelprogramma 1.2 Grondexploitaties en Ruimtelijke Ordening, apart toegelicht.
Tabel: PW.01 Benodigde weerstandscapaciteit (x € mln.)
PROGRAMMA | BEGROTING 2027 (STAND 30-06-2026) | JAARREKENING 2025 (STAND 31-12-2025) | STIJGING/ DALING T.O.V. JAARREKENING 2025 |
|---|---|---|---|
1. Programma Omgeving | 37,0 | 34,8 | |
1.1 Energietransitie | 0,0 | 0,1 | ↓ |
1.2 Grondexploitaties en Ruimtelijke Ordening | 35,8 | 33,4 | ↑ |
1.3 Wonen | 0,6 | 0,6 | = |
1.4 Mobiliteit | 0,5 | 0,7 | ↓ |
2. Programma Sociaal | 11,1 | 10,4 | |
2.1 Zorg, ondersteuning, inclusie en vluchtelingen | 8,4 | 8,0 | ↑ |
2.2 Werk en Inkomen | 1,0 | 1,0 | = |
2.3 Onderwijs en Sport & Bewegen | 1,7 | 1,4 | ↑ |
3. Programma Bedrijvigheid | 8,1 | 6,8 | |
3.1 Economie | 0,1 | 0,1 | = |
3.2 Kunst, Cultuur en evenementen | 0,3 | 0,3 | = |
3.3 Handhaving | 0,0 | 0,0 | = |
3.4 Sociale en fysieke veiligheid | 1,2 | 0,1 | ↑ |
3.5 Stedelijk beheer, milieu en dierenwelzijn | 6,5 | 6,3 | ↑ |
4. Programma Bestuur | 3,6 | 4,2 | |
4.1 Dienstverlening | 1,3 | 1,5 | ↓ |
4.2 Bestuur en regionale samenwerking | 0,2 | 0,2 | = |
4.3 Bedrijfsvoering | 2,1 | 2,5 | ↓ |
5. Programma Algemene dekkingsmiddelen | 1,8 | 2,0 | |
5.1 Financiën en belastingen | 1,8 | 2,0 | ↓ |
TOTAAL | 61,5 | 58,2 |
Tabel: PW.02 Benodigde weerstandscapaciteit grondexploitaties
Deze tabel geeft een overzicht van kwantificeerde risico’s per afzonderlijke grond-/ gebiedsexploitatie (portefeuille en project specifiek) en aanvullend generieke risico’s zoals benoemd in de zomerrapportage 2026 (zie voor nadere toelichting paragraaf Grondbeleid ). De belangrijkste risico's en mutaties worden verderop in deze paragraaf toegelicht.
Portefeuillerisico's | Projectspecifieke risico's | Totaal risico's | ||
|---|---|---|---|---|
Generieke | Specifieke | |||
ramingsrisicio's | risico's | |||
GRONDEXPLOITATIE | ||||
BSG | 769 | 369 | 326 | 1.464 |
De Wieken vinkenhoef | 541 | 601 | 4.923 | 6.065 |
Schothorsterlaan 88 | 143 | 601 | 361 | 1.105 |
De Lichtenberg | - | - | - | - |
Rovaterrein - herontwikkeling | 2.136 | 4.119 | 1.277 | 7.532 |
Kavels over de Laak | 184 | 132 | 12 | 328 |
Bedrijvenpark Vathorst | 1.310 | 455 | 1.083 | 2.849 |
Woningbouw De Schans | - | - | - | - |
Liendert West | 78 | 10 | 119 | 207 |
ABC Liendert | - | - | - | - |
Leusderweg 249 | 13 | 9 | - | 22 |
TOTAAL GRONDEXPLOITATIES | 5.175 | 6.298 | 8.100 | 19.573 |
GEBIEDSEXPLOITATIE | ||||
Hoefkwartier | 1.611 | 1.732 | 7.639 | 10.981 |
TOTAAL GEBIEDSDEXPLOITATIES | 1.611 | 1.732 | 7.639 | 10.981 |
TOTAAL GROND- EN GEBIEDSEXPLOITATIES | 6.785 | 8.030 | 15.739 | 30.554 |
GENERIEKE RISICO'S GRONDEXPLOITATIES | ||||
Risico hogere kostenstijging (2,0% - 4,0%) | 2.200 | 2.200 | ||
TOTAAL RISICOPROFIEL | 8.985 | 8.030 | 15.739 | 32.754 |
Risicoprofiel gemeente Amersfoort
Op basis van de in 2026 uitgevoerde risico-inventarisatie hebben wij voor de begroting 2027 ons risicoprofiel bepaald.
De risico’s bestaan enerzijds uit risico’s die, op het moment dat deze zich voordoen, de gemeente geld kosten (financieel risicoprofiel). Bijvoorbeeld bij het realiseren van een grondexploitatie betekent dit dat de doelstelling – realiseren van bepaalde gebiedsontwikkeling - wel gerealiseerd kan worden maar tegen hogere kosten. Anderzijds onderscheiden we risico’s die uiteindelijk mogelijk ook geld kosten, maar waar het accent veel meer ligt op het realiseren van beleidsinhoudelijke doelen, kwaliteit van dienstverlening en continuïteit van de bedrijfsvoering en dergelijke (organisatie risicoprofiel).
De komende tijd ontwikkelen we ons integraal risicomanagement door. Deze ontwikkeling hebben we met uw raad besproken tijdens de Dag van de Jaarstukken in 2025. In deze begroting is er aan twee aanbevelingen invulling gegeven door:
- In deze paragraaf een top vijf financiële risico’s van de grondexploitatie en een top vijf overige financiële risico’s toe te lichten; en,
- Voor deze tien risico’s is er inhoudelijk meer detailinformatie opgenomen.
Zoals toegelicht in de paragraaf Grondbeleid gelden voor grondexploitaties specifieke vereisten ten behoeve van het identificeren en verwerken van risico’s. Daarbij wordt onderscheid gemaakt in portefeuillerisico’s en project specifieke risico’s. De beschikbare informatie verschilt per categorie. Om deze reden zijn de risico’s voor beide categorieën op verschillende wijze gepresenteerd.
Hieronder is de top 5 van grondexploitatie risico's en vervolgens de top 5 van overige financiële risico’s zichtbaar inclusief toelichting.
Grootste risico's voor Gemeente Amersfoort
Grondexploitaties
Onderstaand zijn de vijf grootste financiële risico’s vanuit de grondexploitaties weergegeven. Deze top 5 is bepaald op basis van de vijf risico’s die per grondexploitatie en per risicocategorie de hoogste benodigde weerstandscapaciteit hebben, zoals weergegeven in tabel PW.02 Benodigde weerstandscapaciteit grondexploitatie. Dit kunnen zowel portefeuille- als projectspecifieke risico’s zijn. In geval een specifiek risico van een grondexploitatie is opgenomen in de top 5 betreft het (veelal) de financiële vertaling van meerdere (project)specifieke risico’s binnen de betreffende grondexploitatie. In dat geval wordt het risico welke naar verwachting het grootste effect heeft op de totstandkoming van het totale risicobedrag toegelicht.
Tabel PW.03a Top 5 Risico's grondexploitaties
1. Hoefkwartier | ||
|---|---|---|
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
Niet alle kosten kunnen worden verhaald op initiatiefnemers | 1.2 Grondexploitatie en Ruimtelijke Ordening | |
Type risico | Projectspecifiek risico (specifiek) | |
Benodigde weerstandcapaciteit | Onderdeel van totaal projectspecifieke risico's ter hoogte van € 7.639 miljoen. | |
Oorzaak | De betaling van exploitatiebijdragen door initiatiefnemers zijn op basis van een “Macro-aftopping” gemaximaliseerd. Het totaal aan de te verhalen kosten in een grondexploitatie mag niet hoger zijn dan de totale opbrengsten van de initiatiefnemer. Afhankelijk van de uitkomsten van business case van de initiatiefnemers is het mogelijk dat wij minder opbrengsten kunnen verhalen dan begroot. | |
Gevolg | Opbrengsten uit kostenverhaal (anterieur) kunnen hierdoor lager uitvallen of ontwikkellocaties komen niet of later tot ontwikkeling. Dit risico heeft een negatieve impact op de opbrengsten en daarmee het financieel resultaat van de grondexploitatie. | |
2. De Wieken vinkenhoef | ||
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
Netcongestie – vertraging aansluiting energienet | 1.2 Grondexploitatie en Ruimtelijke Ordening | |
Type risico | Projectspecifiek risico (specifiek) | |
Benodigde weerstandcapaciteit | Onderdeel van totaal projectspecifieke risico's ter hoogte van € 4.923 miljoen. | |
Oorzaak | Vanwege netcongestie kan een tijdige aansluiting op het elektriciteitsnet niet altijd kan worden gegarandeerd. | |
Gevolg | Vertraging uitgifte kavels en toepassing tijdelijke voorzieningen om elektriciteitsvoorziening mogelijk te maken. | |
3. Rovaterrein - herontwikkeling | ||
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
Afwijking op nog te verwachten opbrengsten en kosten in de grondexploitatie | 1.2 Grondexploitatie en Ruimtelijke Ordening | |
Type risico | Projectspecifiek risico (generiek ramingsrisico) | |
Benodigde weerstandcapaciteit | € 4.119 miljoen | |
Oorzaak | De grondexploitatie is nog een grondexploitatie waar nog veel ontwikkeld moet worden. Hierdoor zijn nog relatief hoge schattingsonzekerheden met betrekking tot de inschatting van de nog te verwachte opbrengsten en kosten. | |
Gevolg | Mocht de afwijking in opbrengsten en kosten zich daadwerkelijk voordoen, heeft dit een negatief effect op het financieel resultaat van de grondexploitatie. | |
4. Generiek risico grondexploitaties | ||
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
Als gevolg van geopolitieke en economische onzekerheden kunnen (bouw)prijzen stijgen. Dit leidt tot hogere kosten in de grondexploitaties dan verwacht in het MPG. | 1.2 Grondexploitatie en Ruimtelijke Ordening | |
Type risico | Portefeuillerisico | |
Benodigde weerstandcapaciteit | € 2.200 miljoen | |
Oorzaak | Naast de vaststelling van de in de grondexploitaties te hanteren parameters wordt jaarlijks bij de herziening van de grondexploitaties ook een inschatting gemaakt dat de werkelijke percentages mogelijk hoger of lager uitvallen. Als gevolg van geopolitieke en economische onzekerheden kunnen (bouw)prijzen stijgen is dit risico toegenomen ten opzichte van het MPG. | |
Gevolg | Mocht de afwijking in opbrengsten en kosten zich daadwerkelijk voordoen, heeft dit een negatief effect op het financieel resultaat van de grondexploitatie. | |
5. Rovaterrein - herontwikkeling | ||
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
Afwijking op in de grondexploitatie gehanteerde parameters voor de nog te verwachte opbrengsten, kosten en rentevoet, zoals opgenomen in het MPG. | 1.2 Grondexploitatie en Ruimtelijke Ordening | |
Type risico | Portefeuillerisico | |
Benodigde weerstandcapaciteit | € 2.136 miljoen. | |
Oorzaak | Naast de vaststelling van de in de grondexploitaties te hanteren parameters wordt jaarlijks bij de herziening van de grondexploitaties ook een inschatting gemaakt dat de werkelijke percentages mogelijk hoger of lager uitvallen. | |
Gevolg | Mocht de afwijking in opbrengsten en kosten zich daadwerkelijk voordoen, heeft dit een negatief effect op het financieel resultaat van de grondexploitatie. | |
Overige risico's
Onderstaand zijn de vijf grootste overige financiële risico’s weergegeven. Deze top 5 is bepaald op basis van de vijf risico’s met de hoogste benodigde weerstandscapaciteit.
Tabel: PW.03b Top 5 Overige risico's
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
|---|---|---|
De gemeente voert de Hervormingsagenda Jeugd uit, waarin een ambitieuze en meerjarige transformatie van de jeugdzorg is vastgelegd, inclusief een structurele financiële taakstelling. Tegelijkertijd worden de beschikbare middelen vanuit het Rijk sneller afgebouwd dan de transformatie in de praktijk kan worden gerealiseerd. De uitvoering vindt plaats in een complexe omgeving waarin externe ontwikkelingen slechts beperkt lokaal beïnvloedbaar zijn. | 2.1 Zorg, ondersteuning, inclusie en vluchtelingen | |
Oorzaak | Het tempo en de effectiviteit van de uitvoering van de Hervormingsagenda Jeugd blijven achter bij de financiële taakstellingen en de budgettaire ontwikkelingen, als gevolg van een samenloop van factoren: | |
Gevolg | De voorgestelde maatregelen uit de Hervormingsagenda Jeugd zijn al deels geeffectueerd, maar de beoogde financiële besparingen uit de Hervormingsagenda Jeugd worden niet of later gerealiseerd. Hierdoor blijven de lasten stijgen terwijl de Rijksbijdrage daalt, resulterend in een financieel tekort. | |
Benodigde weerstandscapaciteit | € 5.289.394 | |
Verschuiving t.o.v. Jaarstukken 2025 | + € 52,444 | |
Beheersmaatregelen | We versterken de voorkant van de jeugdhulp door te investeren in sociaal pedagogische basis en sterke lokale teams. We monitoren de volumes, kosten en resultaten en sturen waar nodig tijdig bij. De regie wordt versterkt met transformatiemanagers en een regionale taskforce voor het terugdringen van wachttijden. Daarnaast zetten we via de VNG en regionale samenwerking in op betere landelijke randvoorwaarden voor de jeugdzorg. | |
Effect beheersmaatregel | Een daling in het volume en de complexiteit (zorgzwaarte) van de jeugdzorg en daaruitvolgend een daling van de kosten. | |
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
Er is achterstand ontstaan in de realisatie van vervangingen en grootonderhoud in de openbare ruimte (door diverse oorzaken) en de kosten van materialen en personeel zijn opgelopen en lopen nog verder op. | 3.5 Stedelijk beheer, milieu en dierenwelzijn | |
Oorzaak | Stijgende prijzen | |
Gevolg | Het beschikbare budget is onvoldoende om de geplande -technisch noodzakelijke- projecten uit te kunnen voeren. | |
Benodigde weerstandscapaciteit | € 2.283.325 | |
Verschuiving t.o.v. Jaarstukken 2025 | + € 37.100 | |
Beheersmaatregelen | In 2026 actualiseren we het ‘integraal beheerplan openbare ruimte’ voor de periode 2026-2035. Dit geeft een meer nauwkeurige onderbouwing van de kosten voor onderhoud en vervanging, gebaseerd op het prijspeil van 2026, en rekening houdend met toekomstige prijsontwikkelingen en veranderingen in het te onderhouden areaal. | |
Effect beheersmaatregel | Deze sturingsinformatie geeft inzicht in welke plekken urgent zijn. Adequate aanpak hiervan verlaagt niet de kans dat het risico zich voordoet, maar voorkomt wel een verdere stijging van de impact van het risico. | |
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
Beheer Maatschappelijk Vastgoed: Tegenvallers binnen het reguliere meerjaren en dagelijks onderhoud (geen achterstallig onderhoud) waarvan het eigendom bij de gemeente ligt en waarvoor gemeente risicodragend is voor het onderhoud (onderhoudsvoorziening zit bij gemeente). Hierdoor kunnen ongewenste situaties ontstaan. | 1.2 Grondexploitatie en Ruimtelijke ordening | |
Oorzaak | Prijsstijgingen (bouwkosten en uurtarieven) als gevolg van mondiale economische onzekerheid. Daarnaast is gebleken dat door constructieve fouten objecten te maken hebben met o.a. intensieve lekkages welke opgelost moeten worden. Ook hebben een aantal locaties te maken met een complexe installaties die duurder worden om te onderhouden. | |
Gevolg | Gebouwen voldoen mogelijk niet meer aan de gestelde eisen. Spoedeisend (niet planmatig) onderhoud kan leiden tot extra kosten. | |
Benodigde weerstandscapaciteit | € 1.126.151 | |
Verschuiving t.o.v. Jaarstukken 2025 | + € 759.476 | |
Beheersmaatregelen | SRO actualiseert alle MJOP's iedere 3 jaar. Hierdoor blijven de MJOP's actueel bij de conditie van het vastgoed en kostenniveau benodigd voor aanbesteding van het onderhoud. Het kostenniveau monitoren we jaarlijks. Tevens wordt vanaf 2024 jaarlijks een steekproef controle gedaan middels een conditiemeting door een externe partij om te checken of de onderhoudstoestand die door SRO wordt opgegeven ook daadwerkelijk wordt gehaald. | |
Effect beheersmaatregel | Door de MJOP’s periodiek te actualiseren, houden we inzicht in de conditie van het vastgoed en de kosten van het benodigde onderhoud. Daarnaast wordt hiermee getoetst of het geplande onderhoud daadwerkelijk wordt uitgevoerd. Door dit inzicht te behouden en het reguliere onderhoud tijdig uit te voeren, wordt de kans op onverwacht en kostbaar spoedonderhoud verkleind. | |
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
Een Cyberaanval: Het huidige cyberdreigingsniveau is onverminderd hoog. Het risico op digitale beveiligingsincidenten is dan ook reëel. Door een cyberaanval kan vertrouwelijke informatie in verkeerde handen vallen, informatie verloren raken of gemanipuleerd worden, wat kan leiden tot fouten in de dienstverlening, of kunnen de ICT-systemen van de gemeente deels of volledig uitvallen. Hierdoor kunnen de dienstverlening aan inwoners en bedrijven en de bedrijfsvoering van de gemeente (deels) komen stil te liggen. Dit kan leiden tot hoge herstelkosten, boetes en schadeclaims. | 4.3 Bedrijfsvoering | |
Oorzaak | Digitale dreiging en kwetsbaarheden: Cyberaanvallen, virussen en malware, kwetsbaarheden in hard- en software en ongeautoriseerde toegang. Ook menselijk handelen, fraude en onvoldoende beveiliging bij ketenpartners en ICT-leveranciers vormen een risico. | |
Gevolg | • Herstelkosten om dienstverlening en bedrijfsvoering (inclusief IV) weer op acceptabel niveau te krijgen. | |
Benodigde weerstandscapaciteit | € 1.126.151 | |
Verschuiving t.o.v. Jaarstukken 2025 | + € 31.557 | |
Beheersmaatregelen | We houden de beveiliging van onze hardware en software up-to-date door regelmatig updates en patches door te voeren. We monitoren regelmatig op kwetsbaarheden in software en op onrechtmatige toegang en nemen gepaste maatregelen waar nodig. We leggen in onze contracten met leveranciers vast aan welke beveiligingseisen software moet voldoen. We beschermen onze hardware, software en netwerk tegen virussen en malware. Zo wordt bijvoorbeeld inkomende e-mail gescand op virussen en malware. Toegang tot onze systemen gaat via multifactor authenticatie. We maken regelmatige back-ups van onze informatie en kunnen in geval van een calamiteit terugvallen op een noodstroomvoorziening. We maken onze medewerkers bewust van de gevaren en leren ze hoe ze bijvoorbeeld verdachte links kunnen herkennen, hoe ze moeten handelen als ze een phishingmail ontvangen of per ongeluk op een verdachte link hebben geklikt. Dit doen we met trainingen en bewustwordingscampagnes. | |
Effect beheersmaatregel | Een betere beveiliging en een kleinere kans op schade als gevolg van cybercriminaliteit. | |
RISICOGEBEURTENIS | DEELPROGRAMMA | |
Ramp: een zwaar ongeval of een andere gebeurtenis waarbij het leven en de gezondheid van veel personen, het milieu of grote materiële belangen in ernstige mate zijn geschaad of worden bedreigd en waarbij een gecoördineerde inzet van diensten of organisaties van verschillende disciplines is vereist om de dreiging weg te nemen of de schadelijke gevolgen te beperken; | 3.4 Sociale en Fysieke Veiligheid | |
Oorzaak | Oorzaken verschillen per ramp. Voor de vermelde rampen zijn veel voorkomende oorzaken: | |
Gevolg | De financiële gevolgen voor de gemeente zien, afhankelijk van de ramp, toe op bijkomende uitgaven ter bestrijding van de ramp en preventie van verdere schade, herstelkosten, nazorg en schadeclaims. | |
Benodigde weerstandscapaciteit | € 1.116.844 | |
Verschuiving t.o.v. Jaarstukken 2025 | + € 1.089.682 | |
Beheersmaatregelen | Preventieve maatregelen | |
Effect beheersmaatregel | De genoemde preventieve maatregelen maken de kans dat het risico zich voordoet kleiner. Een goede crisisorganisatie en preparatie helpt om de impact van de ramp te verkleinen. | |
Grootste mutaties binnen de risico's
Tabel: PW.04 Risico’s met grootste mutatie weerstandscapaciteit (x € mln.)
OMSCHRIJVING | PROGRAMMA | BEGROTING 2027 | JAARREKENING 2025 | MUTATIE |
|---|---|---|---|---|
Grondexploitaties algemeen: Als gevolg van geopolitieke en economische onzekerheden kunnen (bouw)prijzen stijgen. Dit leidt tot hogere kosten in de grondexploitaties | 1. Omgeving | 2.200 | 0 | 2.200 |
Aanmerkelijke tariefstijgingen door nieuwe kostprijsonderzoeken Wmo-voorzieningen. | 2. Sociaal | 1.101 | 0 | 1.101 |
Ramp: een zwaar ongeval of een andere gebeurtenis waarbij het leven en de gezondheid van veel personen, het milieu of grote materiële belangen in ernstige mate zijn geschaad of worden bedreigd en waarbij een gecoördineerde inzet van diensten of organisaties van verschillende disciplines is vereist om de dreiging weg te nemen of de schadelijke gevolgen te beperken; | 3. Bedrijvigheid | 1.117 | 27 | 1.090 |
Project Verduurzaming Gemeentelijk Vastgoed: Verduurzamingsmaatregelen zijn ingrijpend, waardoor gebruiker tijdelijk elders gehuisvest moet zijn. Dit veroorzaakt meerkosten voor tijdelijke huisvesting of gederfde inkomsten. | 1. Omgeving | 0 | 780 | -780 |
Beheer Maatschappelijk Vastgoed: Tegenvallers binnen het reguliere meerjaren en dagelijks onderhoud (geen achterstallig onderhoud) waarvan het eigendom bij de gemeente ligt en waarvoor de gemeente risicodragend is voor het onderhoud (onderhoudsvoorziening zit bij de gemeente). Hierdoor kunnen ongewenste situaties ontstaan. | 1. Omgeving | 1.126 | 367 | 759 |
Wmo aanbieders die een beroep doen op de gemeente voor financiele ondersteuning bij het voordoen van (ondernemers) risico's. | 2. Sociaal | 0 | 516 | -516 |
Door vertraging in de vergunningverlening, mogelijke bezwaarprocedures of vertraging in de bouwkundige planning opent de nieuwe locatie voor inloop en opvang van dak- en thuisloze mensen later dan nu verwacht. De huidige planning gaat nog uit van opening eind Q2 2027, maar deze planning is onzeker zolang de omgevingsvergunning nog niet is verleend en eventuele bezwaarprocedures nog niet zijn doorlopen. Hierdoor moet de tijdelijke opvanglocatie aan de Westsingel mogelijk langer worden ingezet dan nu financieel is geraamd. | 2. Sociaal | 292 | 739 | -447 |
Amerena is een complex multifunctioneel object, waarmee wij inmiddels de ervaring hebben dat onvoorziene herstelwerkzaamheden plaats dienen te vinden. | 2. Sociaal | 313 | 0 | 313 |
Ten opzichte van de vorige inventarisatie (jaarrekening 2025) is de benodigde weerstandscapaciteit toegenomen met € 3,3 miljoen. Deze toename wordt verklaard door gewijzigde en nieuwe risicobeoordelingen.
Voor wat betreft nieuwe risico's zijn er 3 risico's die een behoorlijk aandeel hebben: De geopolitieke en economische onzekerheden die kunnen zorgen voor stijgende bouwkosten, met als gevolg hogere kosten voor de grondexploitaties. Deze risico's worden in het in 2027 vast te stellen meerjarenprogramma grondexploitaties (MPG) bij de specifieke grondexploitaties ondergebracht maar zijn nu overkoepelend gedefinieerd. Verder is er een nieuw risico opgenomen voor tariefstijgingen in Wmo voorzieningen door nieuwe kostprijsonderzoeken die mogelijk leiden tot een verplichte verhoging van tarieven. Tot slot is er een nieuw risico opgenomen voor Amerena. De ervaring leert dat onvoorziene herstelwerkzaamheden regelmatig aan de orde zijn.
Voorbeelden van gewijzigde risico's zijn: binnen programma sociale en fysieke veiligheid is een forse stijging voor het risico op rampen opgenomen, waarbij valt te denken aan natuurrampen, ongelukken of intentioneel handelen en waarbij als gevolg daarvan een gecoördineerde inzet van diensten is vereist. Ook het risico op beheer van maatschappelijk vastgoed is toegenomen als gevolg van mogelijke tegenvallers in meerjaren en dagelijks onderhoud. Een risico waarbij het benodigde weerstandsvermogen juist daalt, betreft Verduurzaming Vastgoed. Voor tijdelijke huisvesting tijdens verduurzamingsmaatregelen is inmiddels budget beschikbaar.
Verloop benodigde weerstandscapaciteit (Meerjarenperspectief)
De benodigde weerstandscapaciteit zal in de komende jaren naar verwachting afnemen van € 61,5 miljoen in 2027 naar € 40,3 miljoen in 2030, zoals zichtbaar in onderstaande tabel.
In de opbouw van de benodigde weerstandscapaciteit wordt onderscheid gemaakt tussen risico's die betrekking hebben op de grondexploitaties en de overige (programma) risico's. Dit is ook van belang voor de duiding van de daling in het benodigde weerstandsvermogen.
Tabel: PW.05 Verloop benodigde weerstandscapaciteit
(x € mln.)
JAARREKENING 2025 | BEGROTING 2027 | BEGROTING 2028 | BEGROTING 2029 | BEGROTING 2030 | |
|---|---|---|---|---|---|
Totaal programma-risico's (excl. grondexploitaties) | 27,6 | 28,7 | 32,5 | 33,2 | 33,2 |
Totaal risico's grondexploitaties | 30,6 | 32,8 | 17,3 | 9,4 | 7,1 |
TOTAAL Benodigde Weerstandscapaciteit | 58,2 | 61,5 | 49,8 | 42,6 | 40,3 |
De daling in het meerjarenperspectief wordt veroorzaakt door de afname in de benodigde weerstandscapaciteit voor de grondexploitaties. De basis voor het meerjarenperspectief van de grondexploitaties is het in juni 2026 vastgestelde meerjarenprogramma grondexploitaties (MPG ) 2025. Het MPG laat voor de bestaande grondexploitaties op termijn een daling zien van het benodigde weerstandsvermogen. Bij de jaarlijkse herziening worden nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen niet meegenomen. Toch kunnen deze ontwikkelingen, zoals bijvoorbeeld Bovenduist of de herontwikkeling van de huidige stadhuislocatie of de verdere ontwikkeling van Kop van Isselt een substantieel risicoprofiel met zich meebrengen, afhankelijk van de gekozen ontwikkelstrategie. Omdat deze strategie nog niet vastligt en ook andere ruimtelijke en financiële kaders niet zijn vastgesteld, zijn deze toekomstige risico's buiten beschouwing gelaten. De bandbreedte van de risico's van deze projecten wordt voorlopig ingeschat op € 15 - 25 miljoen. Daarmee moet de daling in bovenstaande tabel dus sterk gerelativeerd worden.
Voor de overige (programma) risico's loopt de benodigde weerstandscapaciteit in begrotingsjaren 2028-2030 licht op. Deze stijging wordt veroorzaakt door het risico dat het huidige of een nieuw kabinet minder middelen ter beschikking stelt in het Gemeentefonds en door het risico op de Hervormingsagenda Jeugd waarbij beschikbare middelen sneller worden afgebouwd dan de transformatie in de praktijk kan worden gerealiseerd.
Beschikbare weerstandscapaciteit
De beschikbare weerstandscapaciteit bestaat uit de saldireserve. Deze reserve kunnen we inzetten om de financiële gevolgen van de risico's op te vangen.
Tabel: PW.06 Beschikbare weerstandscapaciteit (x € mln.)
JAARREKENING 2025 | BEGROTING 2027 | |
|---|---|---|
Stand saldireserve | 119,4 | 126,2 |
TOTAAL BESCHIKBARE WEERSTANDSCAPACITEIT | 119,4 | 126,2 |
De beschikbare weerstandscapaciteit is hoger dan bij de jaarrekening 2025. Dit komt onder andere door het jaarrekeningresultaat 2025 (€ 10,7 miljoen) dat bij bestemming is toegevoegd aan de saldireserve, verminderd met ontwikkelingen in het jaar 2026, waaronder het negatieve saldo in jaar 2026 in de begroting 2026-2029.
Weerstandsvermogen
Als indicator gebruiken we de weerstandsratio. De weerstandsratio is de beschikbare weerstandscapaciteit gedeeld door de benodigde weerstandscapaciteit. Met andere woorden: het bedrag dat we aan reserve beschikbaar hebben om de financiële gevolgen van de risico's op te vangen, gedeeld door het bedrag dat we op basis van ons risicoprofiel nodig hebben. We streven ernaar om deze ratio tussen de 1,2 en 1,5 te houden, conform de door uw Raad vastgestelde ijkpunten. De weerstandsratio komt in 2027 op 2,1 uit en stijgt de jaren erna richting 3,1 zoals zichtbaar in onderstaande tabel, in het geval dat er in die periode geen ontwikkelingen zijn die van invloed zijn op de weerstandsratio.
Tabel: PW.07 Verloop van het weerstandsvermogen (x € mln.)
JAARREKENING 2025 | BEGROTING 2027 | BEGROTING 2028 | BEGROTING 2029 | BEGROTING 2030 | |
|---|---|---|---|---|---|
Beschikbare weerstandscapaciteit | 119,4 | 126,2 | 125,1 | 122,9 | 123,5 |
Benodigde weerstandscapaciteit | 58,2 | 61,5 | 49,8 | 42,6 | 40,3 |
WEERSTANDSVERMOGEN (RATIO) | 2,1 | 2,1 | 2,5 | 2,9 | 3,1 |
Het beeld van de weerstandsratio is de komende jaren positief met een stijgende tendens. De ratio voor 2027 en de jaren erna is hiermee behoorlijk op peil, maar moeten wij sterk in perspectief zien. Er zijn een aantal ontwikkelingen en aandachtspunten die onzeker en/of fors van invloed op de weerstandsratio zijn.
- Zoals in de paragraaf grondbeleid is aangegeven zijn er nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen die nog niet zijn meegenomen in de risico's, met een bandbreedte van € 15 - € 25 miljoen. Daarnaast zal bij de herziening van de grondexploitaties het meerjarig verloop van de risico's van de grondexploitaties extra aandacht krijgen, wat een mogelijke stijging van de benodigde weerstandscapaciteit betekent.
- In bovenstaande cijfers is het coalitieakkoord niet verwerkt. De weerstandsratio is daarmee sterk een momentopname die er na verwerking van het coalitieakkoord anders uit ziet.
- We sturen sterker aan de wind in vergelijking met voorgaande jaren. De ombuigingen van structureel € 24 miljoen zijn vanaf 2026 verwerkt in de begroting, en we houden in deze begroting rekening met onderuitputting op een aantal posten. Dat betekent dat we minder forse overschotten verwachten dan de afgelopen jaren soms het geval was.
Alles in ogenschouw genomen zijn we met deze weerstandsratio financieel gezond.
